Zaczynamy pisać nową historię MKS Nielba Wągrowiec

23.05.2018 roku – data przejdzie do historii sekcji piłki ręcznej MKS Nielba Wągrowiec. Tego dnia szczypiorniści wywalczyli trzeci w historii awans do PGNIG Superligi Mężczyzn.

Zwycięstwo nad SMS ZPRP Gdańsk 31:26 zapewniło drużynie z Wągrowca triumf w rozgrywkach pierwszej ligi w grupie „A” w sezonie 2017/18. Tym samym Wielkopolanie mogą już w pełni starać się aplikować do startu w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce od kampanii ligowej 2018/19.

Potyczka w Gdańsku miała duży ciężar gatunkowy. W postawie wągrowczan było widać mobilizację i determinację od samego początku rywalizacji. Piłki w bramce zaczął odbijać Artur Gawlik, który w pierwszych fragmentach uruchamiał szybkie kontrataki, jednak kiedy te nie przynosiły zamierzonego efektu, zwolnił grę do ataku pozycyjnego. Tam wyróżniał się Patryk Skrzypczak, który momentami swoimi rzutami robił spustoszenie w bramce ekipy gospodarzy, wtórowali mu Paweł Gąsiorek i Dariusz Widziński, którzy w 13. minucie wyprowadzili gości na prowadzenie 10:4!

Pojawiające się zmiany, jak również coraz częstsze kary dwuminutowe w drugiej części pierwszej połowy wprowadziły lekką reorganizację w grze żółto-czarnych, którzy tracili coraz więcej piłek w ataku, poprzez nieudane dogrania na koło do Dawida Pietrzkiewicza. Przewaga Nielby zaczęła niebezpiecznie topnieć. Niemoc MKS-u przełamywali Skrzypczak z Marcinkowskim, jednak gdańszczanie odrobili większą część strat i na przerwę schodziliśmy z wynikiem 14:16, patrząc od strony gospodarzy.

Po przerwie wągrowczanie wrócili do wyjściowego ustawienia. Początek mógł należeć do SMS-u, który w dwóch sytuacjach rzutowych mógł doprowadzić do wyrównania, a wtedy dalszy przebieg rywalizacji mógł wyglądać inaczej. Liderzy MKS-u Paweł Gregor i Dariusz Widziński przywrócili stan rywalizacji do początku meczu, w którym goście prowadzili nawet pięcioma golami.

Nielbiści byli coraz bliżsi zwycięstwa, które na minutę przed zakończeniem rywalizacji było już przesądzone. Nielba prowadziła 30:25. Efektowną wrzutkę z rzutu wolnego celnym rzutem zakończył Dariusz Widziński.

SMS ZPRP Gdańsk – MKS Nielba Wągrowiec 26:31 (14:16)

Nielba: Gawlik, Zanto, Malczewski – Widziński 9, Skrzypczak 7, Gąsiorek 5, Gregor 4, Pietrzkiewicz 3, Marcinkowski 2, Pacała 1, Karczewski, Świerad, Witkowski, Hoffmann.